Cennet Gibi Yerlerin Tahrip Edildiğine Şahitlik Ediyoruz « KalkandereninSesi

24 Temmuz 2024 - 06:18

Cennet Gibi Yerlerin Tahrip Edildiğine Şahitlik Ediyoruz

Son Güncelleme :

08 Ağustos 2023 - 10:17

41 views
Cennet Gibi Yerlerin Tahrip Edildiğine Şahitlik Ediyoruz

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Başkanı Hakan Gültekin, imar çalışmaları ile ilgili olarak “Cennet gibi yerlerin kısmen tahribata uğradığını görüyoruz” dedi.

DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, 2023 yılında yaklaşık 530 Milyon liranın projelere tahsis edildiğini ileriki yıllarda bu sayının daha da artacağını ifade etti. Turizm Master planları sayesinde bölgede yaz ve kış turizmine kazandırılacak projeleri desteklediklerini belirten Başkan Gültekin, imar çalışmaları ile ilgili olarak da Ayder Yaylası ve Uzun Göl gibi bölgelerin kısmen tahribata uğradığını ve başka bölgelerinde tahribata uğramaması için çalıştıklarını söyledi.

“2023 yılında yaklaşık olarak 530 milyon gibi bir rakamı projelere tahsis ederek kullandık”DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, 2023 yılında projelerdeki hedefin 1 Milyar TL olduğunu fakat yaşanan depremlerden dolayı bu rakamı yakalayamadıklarını ifade ederek, “DOKAP olarak Çorum’dan Artvin’e kadar kapsayan bir hizmet alanımız var. Çorum, Amasya, Samsun, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt’tan oluşuyor. Proje başlıklarımız Tarım, Hayvancılık, Turizmi, Eğitim ve kültür başlıklarında bulunan projelerimize hizmet veriyoruz. 2023 yılında yaklaşık olarak 530 milyon gibi bir rakamı projelere tahsis ederek kullandık. Aslında hedefimiz 1 milyar TL idi ama ülkemizde depremle karşı karşıya kalınca, projelerimizin bir kısmını hedeflerimizle ilgili kaynağı talep etmedik, alamadık.

Büyük bir deprem yaşadık ancak 2024 ile ilgili önemli hedeflerimiz var. Bugün itibari ile 2024 projelerimizi sisteme girişi ile ilgili süreç başladı ve şu an neredeyse 1 milyar 700 milyon liralık bir projeyi sisteme girdik. İnşallah bu projenin ağırlıklı kısmiyle ilgili onay bekleyeceğiz. Yine yeşil yol var. Turizm projelerimiz var. Tarım ve Hayvancılık ile ilgili üretim istihdam projelerimiz var. Eğitim Kültür başlıklarında okuma kültürü çocuklarımızın geleceğe hazırlanması ile ilgili, Kadınlarımızın Yöresel ürünlerimizin üretimi, el emeği göz nuru dediğimiz ürünlerin üretimiyle ilgili kooperatifler, dernekler, vakıflar aracılığı ile kamu kurumları üzerinden sundukları projelere destekler var. Proje başlıklarımızda çok fazla bir değişiklik yok 2021-2023 eylem planımızda bunlar var. 2024-2028 eylem planımızda hazırlanmak üzere. Önümüzdeki sene belki proje başlıklarımıza yeni eklemeler olabilir ama şimdilik yeni eylem planımız şu an bakanlık onayındadır” ifadelerini kullandı.“Biz hedeflerimizde Master plana uygun bir şekilde proje almaya gayret ediyoruz”

Gültekin, Turizm Master planları ile bölgenin yaz kış turizmine destekleneceğini vurgulayarak, “DOKAP illerinin turizm Master planı yapıldı. Bu Master planı içerisinde hem yeşil yolun yapılmasıyla ilgili bir sürecimiz var hem bu Master planımızın yapılmasıyla ilgili uygun lokasyonlar da kış ve yaz Turizm merkezlerimizi desteklenmesi buralardan projelerin alınıp bu projelere kaynak aktarılmasıyla ilgili süreçlerimiz devam ediyor. Biz hedeflerimizde Master plana uygun bir şekilde proje almaya gayret ediyoruz. Hem de elimizde bir taslak var, bir Master planımız var. Yeşil yolda bu Master planımıza uygun bir şekilde yapılmaktadır. Yine turizm lokasyonların da o Master planına işlenmiş olan turizm planında onlara Belediyeler üzerinden, Büyükşehir Belediyeler üzerinden bakanlıklar ve kaymakamlıklar üzerinden aldığımız projelerimizi yine o Master plana uygun olmasını destekliyoruz”
“Cennet gibi yerlerin kısmen tahribata uğradığını görüyoruz” dedi.

Başkan Gültekin İmar çalışmaları ile ilgili Ayder’i örnek göstererek, başka bölgelerin kısmen tahribata uğramaması için çalışacaklarını belirterek, “Biz DOKAP Bölge kalkınma idaresi olarak turizm merkezlerinin 1 bölü 25 bin, 1 bölü 5 bin 1 bölü binliklerle ilgili imar çalışmaları da yapıyoruz. İmar çalışmalarını yaptığımız yerde genelde turizm merkezi olarak bilinen ama yoğun bir yapılaşma olmayan yerler. Biz burada bu Master planı çerçevesinde buralara ne yapılacağını ve ne yapılmayacağını yatırımcıya göstermek için hem iç yatırımcılar hem dış yatırımcılardan faydalanmak için bu planlarını yapıyoruz. Hedef yeni Ayderler yeni Uzun göller olumsuz yönde söylüyorum. Cennet gibi yerler, bizim için çok değerli yerler. Yaklaşma açısından bakıldığında bu cennet gibi yerlerin kısmen tahribata uğradığını görüyoruz. Biz böyle yerlerin tekrar tahribata uğramaması için bu yerlerde imar çalışma projelerimizi yapıyoruz. Orada neyin yapılıp yapılmayacağını yatırımcıya, valilikler üzerinden büyükşehir belediyeleri üzerinden ellerinde bir taslak olacaktır. Buna göre oralarda bu yoğunluk muhakkak yer almayacaktır.Biz turizm projelerimiz de koruma kullanmak dengesi bizim için esastır. Yapalım da ne olursa olsun değil. Kazanalım da ne olursa olsun değil. Bu mantığı bir köşeye bırakıyoruz. Kullanırken tahribata uğramasın, koruyalım. Bu mantıkla hareket ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Oğuz BAL

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.