Bir Savaş mı Yoksa Sadece Sınırlı Bir Meydan Okuma mı? « KalkandereninSesi

1 Aralık 2022 - 16:57

Bir Savaş mı Yoksa Sadece Sınırlı Bir Meydan Okuma mı?

Son Güncelleme :

28 Şubat 2022 - 6:58

431 views
Bir Savaş mı Yoksa Sadece Sınırlı Bir  Meydan Okuma mı?

Günlerdir, dünya nefesini tutmuş Ukrayna-Rusya krizinin nereye varabileceğini izliyor. Gerçekten bir savaş mı geliyor? yoksa Rusya, NATO’ya ve tabiki de ABD’ye bir göz dağı mı vermeye çalışıyor?
Rusya, neyi hesaplayarak hareket ediyor?
Ukrayna, Rusya için neden bu kadar büyük önem arz ediyor? Bağımsız bir devlet tarih boyunca kendinden daha güçlü bir devletin silahlarının gölgesinde yaşamaktan ne kadar memnun olabilir ki?
Konuyu daha iyi analiz etmek için soruları çoğaltmak mümkün!
Ancak şurası kesin olarak ortaya çıktı ki, ABD ve NATO, 1990’dan beri Doğu Avrupa’da ve Kafkaslarda gerçekleştirdikleri stratejik hamlelerle Rusya’nın sabrını taşırdı. Rusya, Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Batıdan ve Güney- Doğu sınırlarından NATO tarafından çevrelenmekte olduğunu fark etmiş durumda.
Ruslar, bu çevrelenmeyi yeni fark etmediler…
Adım adım gelen bir süreç…
Adım adım yaklaşan bir kriz…
Daha da önemlisi Sovyetlerin dağılmasından sonra ABD yönetimi, NATO’nun Doğu Avrupa’da ve Kafkaslarda Rusya için bir tehdit oluşturmayacağı ve genişlemesini bu bölgelere doğru kaydırmayacağı yönünde Ruslara çeşitli sözler vermişti. Ancak geçen zaman zarfında ABD, bu sözünü tutma gereği duymadığından katlanarak büyüyen sorun bugün Ukrayna sınırına dayanmış oldu.
Rusya, Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO’ya dahil edilmesini kırmızı çizgisi olarak kabul ettiğinden son gelişmelere karşı bu derece büyük bir reaksiyon gösteriyor.
Aslında başta Polonya olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerinin de NATO’ya dahil edilmesi Rusların kırmızı çizgisiydi. Ne var ki, Rusya, bu genişlemeye başta ekonomik sebepler olmak üzere çeşitli nedenlerle bu derece sert bir karşılık verememişlerdi.
Durum şimdi gerçekten farklı, Rusya, NATO’ya ve doğal olarak Amerikan yönetimine “Dur Artık” demeye hazırlanıyor.
Denklemi daha da karmaşık hale getiren ise ABD ve Avrupalı Devletlerin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini istiyor olmaları…
Baksanıza Batı medyasında bu devletlerin yönetimleri işgal konusunda neredeyse saat veriyorlar…
Bu gerçekten böyle mi?
ABD ve Avrupalı yöneticiler Rusların böyle bir hamle yapmasını neden istiyor? Batı sınırında her an işgal tehdidi altında olan ve “Ne olur bizi Avrupa Birliğine ve NATO’ya alın” diye neredeyse yalvaran bir ülke halkına karşı bu ülke yönetimleri neden duyarsız !!!
Şüphe yok ki bu sorunun cevabı Ukrayna’nın Rusya gibi devle sınırı olmasında yatıyor.
Bu da Ukrayna’nın talihsizliği…
Yani Batı, Ukrayna’yı Rusya’yı köşeye sıkıştırmak için hem istiyor hem de istemiyor gibi görünmek durumunda. Dolayısıyla Ukrayna, Rusya ve NATO arasında bir oyun alanı haline gelmiş durumda ve bu, artık sürekli olarak tekrarlanacak.
Rusya, Ukrayna’yı bütünüyle işgal etmeyecek, zaten etmeye de niyeti yok, Putin, bunun bedelinin çok ağır olacağını biliyor. Ancak tıpkı Gürcistan savaşında olduğu gibi Doğu Ukrayna’da sınırlı bir işgal girişiminde bulunabilir veya bu bölgelerdeki ayrılıkçı milislere bu işi siz yapın diye her türlü desteği verebilir.
Rusya, bu meydan okumadan sonra hiçbir operasyona girişmeden birliklerini geri çekmeyecektir.
Sınırlı ve kısa çaplı bir operasyon ile Rus yönetimi mesajın alınacağından emin olmak istiyor.
Rusların, Ukrayna üzerinde NATO ve ABD yönetimine bir ders vermekte kararlı olduklarına şüphe yok, ancak onlar da bu satrançta hamleleri doğru oynamak istiyorlar ve bu şekilde ne kadar ciddi olduklarını tüm dünyaya göstermekte kararlılar.
Dünya nefesini tutmuş şimdi bu hamleyi bekliyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
mustafa azder Şubat 28, 2022 / 9:52 am Cevapla

bu iki dünya kuvvetler toplulugunu yanında mutlaka d-8 islam birligı kurulmal ve hayata geçmelidır